Vigalex Max 4000 tabletki 90 tabl.

Lek Vigalex Max to tabletki zawierające 40 mg cholekalcyferolu (witamina D3). Przeznaczony jest dla otyłych osób dorosłych cierpiących na niedobór witaminy D.

48,90 zł
Brutto
Availability: Zapytaj o dostępność. Quantity:

Lek Vigalex Max to tabletki zawierające 40 mg cholekalcyferolu (witamina D3). Przeznaczony jest dla otyłych osób dorosłych cierpiących na niedobór witaminy D. 

Skład

Substancją czynną leku jest cholekalcyferol (witamina D3). 

1 tabletka zawiera 40 mg cholekalcyferolu, co odpowiada 0,1 mg (4000 IU) witaminy D3.

W skład substancji pomocniczych wchodzą: celuloza mikrokrystaliczna (typ 102), wapnia wodorofosforan dwuwodny, skrobia żelowana, kukurydziana, krospowidon (typ A), sacharoza, magnezu stearynian, sodu askorbinian, triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, krzemionka koloidalna bezwodna, all-rac-α-Tokoferol.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

W celu profilaktyki niedoboru witaminy D3 u osób dorosłych z otyłością zaleca się stosowanie 4000 IU na dobę w okresie od października do kwietnia lub przez cały rok jeśli synteza skórna witaminy nie jest zapewniona w miesiącach letnich. 

Tabletkę należy podawać doustnie, popijając ją wodą. Bez nadzoru lekarza nie należy przyjmować produktu dłużej niż przez 3 miesiące lub w dawkach większych niż zalecane. 

Wskazania

Vigalex Max przeznaczony jest dla osób dorosłych, z otyłością (BMI≥30), u których występuje niedobór witaminy D.

Przeciwwskazania

Nie należy przyjmować tabletek w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników, jeśli pacjent posiada hiperkalcemię lub hiperkalciurię, kamicę nerkową, ciężką niewydolność nerek lub w przypadku rzekomej niedoczynności przytarczyc. 

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Z nieznaną częstotliwością zgłaszano zgłaszano wystąpienie dolegliwości żołądkowo-jelitowych (zaparcia, wzdęcia, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka), reakcje nadwrażliwości (świąd skóry, wysypka, pokrzywka). Podczas długotrwałego stosowania dużych dawek odnotowano wystąpienie hiperkalcemii i hiperkalciurii. 

W pojedynczych przypadkach opisywano śmierć pacjenta. 

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem przyjmowania produktu należy zasięgnąć opinii lekarza, szczególnie, gdy pacjent przyjmuje inne produkty zawierające witaminę D, ma sarkoidozę, zaburzenia czynności nerek, przyjmuje glikozydy nasercowe lub leki moczopędne, a także jeśli leczenie jest długotrwałe (powyżej 3 miesięcy). 
Jeśli u pacjenta stwierdzono nietolerancję różnych cukrów przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem, gdyż w składzie znajduje się sacharoza. 
Lek, w zalecanej jednostce dawkowania zawiera mniej niż 1 mmol sodu (23 mg), co oznacza, że jest on wolny od sodu. 
Nie stosować po upływie terminu ważności. 
Lek przechowywać w temperaturze pokojowej.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Vigalex Max może wchodzić w interakcje z następującymi lekami:

  • lekami zobojętniającymi zawierającymi glin lub magnez - mogą zwiększać stężenie glinu i magnezu we krwi oraz nasilać ryzyko toksycznego działania glinu. 
  • niektórymi lekami przeciwpadaczkowymi, uspokajającymi i nasennymi (zawierającymi fenytoinę lub barbiturany) - zmniejszenie skuteczności działania
  • Niektórymi lekami moczopędnymi - mogą prowadzić do powstania hiperkalcemii 
  • Glikokortykosteroidami - mogą znosić działanie leku Vigalex Max
  • Glikozydami naparstnicy - nasilenie ich działania i toksyczności, co może prowadzić do zaburzeń rytmu serca
  • Ryfampicyną i izoniazydem - zmniejszenie skuteczności leku
  • Metabolitami i analogami witaminy D (np. kalcytriolem)

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Bez kontroli lekarza nie należy przyjmować dawki większej niż 2000 IU na dobę. 

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Produkt przeznaczony jest jedynie dla osób dorosłych, po 18 roku życia.

Opis

Typ opakowania
blister
Wiek
powyżej 18 roku życia

Specyficzne kody