Polopiryna Max 500mg tabletki dojelitowe 20 tabl.
  • Polopiryna Max 500mg tabletki dojelitowe 20 tabl.
  • Polopiryna 500mg tabletki dojelitowe 20 tabl.

Polopiryna Max 500mg tabletki dojelitowe 20 tabl.

13,90 zł
Brutto

Polopiryna dojelitowa wskazana jest w przypadku bólu o małym i umiarkowanym nasileniu (np. ból głowy, bóle mięśni i stawów); bólu i gorączki w przebiegu przeziębienia lub grypy.

Ilość
W magazynie

Polopiryna dojelitowa wskazana jest w przypadku bólu o małym i umiarkowanym nasileniu (np. ból głowy, bóle mięśni i stawów); bólu i gorączki w przebiegu przeziębienia lub grypy.

Skład:
1 tabl. dojelitowa zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego.

 

Działanie:
Kwas acetylosalicylowy działa głównie przez hamowanie biosyntezy i uwalniania prostaglandyn z nienasyconych kwasów tłuszczowych na skutek zahamowania cyklooksygenazy kwasu arachidonowego. Zmniejsza agregację płytek krwi przez blokowanie uwalniania z płytek kwasu adenozynodifosforowego i tromboksanu A2. Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Uwalnianie substancji czynnej następuje w zasadowym środowisku dwunastnicy. Z przewodu pokarmowego wchłania się w 80-100%.W osoczu kwas acetylosalicylowy hydrolizowany jest do kwasu salicylowego, który ulega szybkiej dystrybucji w całym organizmie (przenika przez barierę łożyska i do mleka matki). Kwas salicylowy sprzęgany jest w wątrobie do kwasu salicylurowego, glukuronianu fenolowego i acylowego oraz do innych metabolitów. Wydalany jest z moczem: 1% doustnej dawki w postaci nie zhydrolizowanej, pozostała część w postaci kwasu salicylowego i jego metabolitów. T0,5 kwasu acetylosalicylowego wynosi 2-3 h, a kwasu salicylowego ok. 6 h.

 

Wskazania:
Polopiryna dojelitowa wskazana jest w przypadku bólu o małym i umiarkowanym nasileniu (np. ból głowy, bóle mięśni i stawów); bólu i gorączki w przebiegu przeziębienia lub grypy; stanów chorobowych wymagających długotrwałego stosowania kwasu acetylosalicylowego w dużych dawkach (np. gorączka reumatyczna, reumatoidalne zapalenie stawów).

 

Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na składniki preparatu i na inne NLPZ. Astma oskrzelowa, katar sienny z polipami błony śluzowej nosa, wywołanymi lub nasilonymi przez kwas acetylosalicylowy. Czynna choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy oraz stany zapalne lub krwawienia z przewodu pokarmowego. Ciążka niewydolność wątroby lub nerek. Zaburzenia krzepnięcia krwi np.: hemofilia, trombocytopenia. Dzieci do ukończenia 12 r.ż. (ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a). Niedobór G-6-PD. Równoczesne leczenie metotreksatem w dawce mniejszej lub równej 15 mg na tydzień, doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi z grupy sulfonylomocznika, lekami przeciw dnie. Ciąża i okres karmienia piersią.

 

Ostrzeżenia:
Ostrożnie stosować u pacjentów przyjmujących metotreksat w dawkach mniejszych niż 15 mg na tydz., u pacjentów z chorobą wrzodową w wywiadzie, z astmą, z przewlekłą pokrzywką, z młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów, z toczniem rumieniowatym układowym, z niewydolnością wątroby oraz z zaburzeniami czynności nerek. Kwas acetylosalicylowy należy odstawić na 5-7 dni przed planowanym zabiegiem chirurgicznym. Ostrożnie stosować w przypadku: krwotoków macicznych, nadmiernego krwawienia miesiączkowego, stosowania wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej, nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca oraz jednoczesnego stosowania leków przeciwzakrzepowych.

 

Ciąża i okres karmienia piersią:
Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i w okresie karmienia piersią.

 

Działanie niepożądane:
Ze strony układu pokarmowego: niestrawność, zgaga, nudności, wymioty, brak łaknienia, bóle brzucha, krwawienia z przewodu pokarmowego, uszkodzenie błony śluzowej żołądka, uczynnienie choroby wrzodowej, perforacje, ogniskowa martwica komórek wątrobowych, tkliwość i powiększenie wątroby, przemijające zwiększenie aktywności aminotransferaz w surowicy, fosfatazy alkalicznej i stężenia bilirubiny; ze strony układu nerwowego: szum w uszach, zaburzenia słuchu, zawroty głowy; ze strony układu moczowego: białkomocz, obecność leukocytów i erytrocytów w moczu, martwica brodawek nerkowych, śródmiąższowe zapalenie nerek; ze strony układu krwiotwórczego: trombocytopenia, niedokrwistość wskutek mikrokrwawień z przewodu pokarmowego, niedokrwistość hemolityczna u pacjentów z niedoborem G-6-PD, leukopenia, agranulocytoza, eozynopenia, zwiększone ryzyko krwawień, wydłużenie czasu krwawienia i czasu protrombinowego; reakcje nadwrażliwości: wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, wstrząs.

 

Interakcje:
Kwas acetylosalicylowy nasila działanie leków przeciwzakrzepowych (heparyna, warfaryna), trombolitycznych (streptokinaza, alteplaza), digoksyny oraz leków przeciwcukrzycowych (np.: pochodne sulfonylomocznika). Jednoczesne stosowanie z NLPZ zwiększa ryzyko działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego. Kwas salicylowy nasila toksyczne działanie metotreksatu na szpik. Glikokortykosteroidy systemowe (z wyjątkiem hydrokortyzonu stosowanego jako terapia zastępcza w chorobie Addisona) stosowane jednocześnie z kwasem acetylosalicylowym zwiększają ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej i krwawienia z przewodu pokarmowego. W trakcie kortykoterapii dochodzi do zmniejszenia stężenia salicylanów w osoczu, istnieje też duże ryzyko przedawkowania salicylanów po odstawieniu glikokortykosteroidów. Kwas acetylosalicylowy nasila działanie toksyczne kwasu walproinowego, kwas walproinowy nasila działanie antyagregacyjne kwasu acetylosalicylowego. Salicylany osłabiają działanie leków zwiększających wydalanie kwasu moczowego (np.: probenecyd, sulfinpyrazon), inhibitorów konwertazy angiotensyny, leków moczopędnych, nasilają ototoksyczność furosemidu oraz toksyczność acetazolamidu. Alkohol zwiększa częstość i nasilenie krwawień z przewodu pokarmowego spowodowanych przez kwas acetylosalicylowy. Leki zobojętniające zawierające jony glinu, wapnia i magnezu, zwiększając pH soku żołądkowego, mogą uszkodzić otoczkę tabletki.

 

Dawkowanie:
Doustnie. Dorośli: przeciwbólowo i przeciwgorączkowo - 1-2 tabl. 2-3 razy na dobę, w gorączce reumatycznej - 2 tabl. 4 razy na dobę, w reumatoidalnym zapaleniu stawów - 1 tabl. 3-4 razy na dobę. Młodzież po ukończeniu 12 r.ż.: przeciwbólowo i przeciwgorączkowo - 1-2 tabl. na dobę. Preparat przyjmować w czasie lub po posiłku. Tabletki należy połykać w całości popijając dużą ilością wody.



2086

Opis

Typ opakowania
blister
Wiek
powyżej 12 roku życia